Roční údržba v únoru 2018

Na začátku února jsme se místo na hory vypravili do Chorvatska, abychom udělali pravidelnou roční údržbu lodě.

Přesto, že v naší maríně na Ugljanu mají jeřáb i boatyard, tak jsme se rozhodli zdvihnout Millennium z vody v Sukošanu. Přece jenom je to blíž do obchodů a máme tady dočasné zázemí v podobě Davidovi garáže.

Prací se účastnila skoro celá posádka včetně Esterky, jenom Jony zůstal doma. Trochu jsme vyměkli a přece jenom si pronajali apartmán. Jediný správný námořník byl Sam a spal na vytažené lodi.

Kromě standarních věcí jsme měli dva velké projekty – opravu protékajícího kormidla a opravu velkých oken. Oboje se opravovalo v rámci reklamace a oboje bylo do poslední chvíle dobrodružství. Ještě když jsme spouštěli loď na vodu, tak kormidlo bylo připevněné jen dvěma šrouby a z osmi oken jsme měli zpátky jedno.

No nakonec se to všechno zvládlo a zbytek dodělávalo Anorti ještě další týden, co jsme už byli doma. Seznam oprav a údržby, kterou jsme udělali je docela dlouhý a nejméně stejně dlouhý je seznam věcí, které jsme nestihli.

Nejdůležitější je, že loď je zpátky ve vodě a připravená vyplout a my už připravujeme plány na léto, kdy se chystáme do Řecka.

 

PF 2018

Vážená rodino, kamarádi, kamarádky a přátelé!
Rok 2017 se nám blíží ke konci a musím říct, že jsme se měli zvlášť dobře. Posádka našeho plavidla se rozrostla o nového plavčíka – Esterku a vůbec nám bylo letos fajn. Přejeme vám všem, ať vám je v 2018 alespoň tak dobře jako nám letos!
Krásný a šťastný rok 2018!
Petr, Pája, Jonáš, Sam a Esterka

Plavba 24.6. – 16.7. – pokyny pro posádku

Premiérová plavba se rychle blíží, je tedy nejvyšší čas, abyste se seznámili s plánem pro tyto tři týdny. Nejprve připomenu, že tato výprava má zásadní význam, neboť je to naše první plavba na Millenniu a pro některé členky posádky první plavba vůbec. Je to také návrat domů na moře po 2 leté přestávce.


Odjezd: sraz posádky je v Zelenči v pátek 23.6. v 2000SELČ, odjezd pak buďto ještě večer nebo během noci na sobotu.
Návrat: do Zelenče během 17.7., spíš dopoledne.
Posádka: Kpt. Petr, fmt. Pája (do 3.7.), smt. Jony, Verča, Sam

Plán:
So 24.6. : (později odpoledne) příjezd na Ugljan do Sutomiscice, vyložení věcí a zahnízdění v lodi.
Ne 25.6. – So 1.7. : Příprava lodě na plavbu. Čeká nás čištění nádrží, montování předfiltru, výměna baterek, montáž počítače na baterie, montáž AIS, oprava unikajícího plynu, výroba záclon uvnitř, rozchození člunu apod. Zkrátka první týden budeme na Ugljanu. Kromě práce bude mít posádka i čas na výletování, koupání a užívání si luxusu maríny.
Ne 2.7. – Po 3.7. : – Zkušební plavba “kolem komína” a doprava Páji do Zadaru. Když stihneme práce dříve, tak vyplujeme dříve, ale nejpozději v neděli chci už být venku.
Po 3.7. – Pá 15.7. : – Plavba. Konkrétní trasa bude jako obvykle podle počesí. V podstatě jsou tyto tři základní varianty:
A) “kousek dál”, což je přes Vis na Palagružu a pak do Itálie a zpátky (opravdu poplujeme)
B) “na jih”, tedy směr Trogir, Split, Makarská, Hvar a Dubrovník (tady je to hezký, ale hodně lidí)
C) “na sever”, tedy na Losinj, a třeba Istrii (tady je největší šance na delfíny a nebude tam tak rušno, jako na jihu)
Ve všech variantách projedeme Kornaty a bude Žut a asi Iž. Výběr můžeme nechat až skutečně na loď podle toho, jaká bude předpověď.

Komunikace na souš – budeme v HR, kdy v EU už je to všude jako u nás, tedy platí vám stejná data a ceny za volání, jako když jsme doma – hurá … můžete tedy psát, smskovat atd. jako byste byli v Praze. A navíc, budeme psát zprávy na Perloviny a až vyplujeme budeme posílat polohy do mapy. Takže všichni rodinní příslušníci budou mít online informace, o tom, kde jsme a co děláme.

Pojištění  – cestovní pojištění zajistím centrálně pro všechny včetně Verči, kromě Páji.

Peníze – navrhuji paušál na účastníka 2000Kč + pojištění (cca 800 na hlavu), tedy asi 2800. Nic víc potřebovat nebudete a platím to já (cesta, všechny poplatky za bójky, naftu do lodě, jídlo na lodi). Restaurace bych rád omezil na minimum, ale řekněme, že bifteky na Iži a Dorády máte included. Když si tam budte chtít něco kupovat, tak se platí kunama, ty se vyberou v bankomatu. Není potřeba si brát žádné větší obnosy, není potřeba vyměňovat peníze dopředu, jen platební kartu a když si ji zapomenete, tak se nic nestane já budu mít rezervní hotovost pro nás všechny dostatečnou. Kdybyste si chtěli stejně něco vzít, tak si vezměte eura, ale není to nutné.

Ostatní – Budu chtít být “venku”, až vyplujeme rád bych se vyhnul marínám a spíš budeme kotvit, max na bójce. Jak to na lodi funguje víte, takže najde hlavně Verča to najde tady. A ostatní tam najdou taky co si vzít.

Jony, tys mi zabavil Gopro – máš ho teda na starosti, vezmi k němu karty, pouzdro, nabíjení.

Perloviny v novém

Millennium dalo podmět k tomu, abych po 2 letech udělal zase update Perlovin. Bylo na čase, přešli jsme na novou technologii, upravili podobu a Perloviny nyní obsahují informace o našich dvou hlavních rodinných projektech Millenniu a Libouchci. Obsah starých Perlovin postupně přenesu, řadu článků a stránek už tady najdete a kdyby vám někomu staré stránky chyběly, najdete je tady.

Doufám, že se vám podoba nových Perlovin bude líbit a taky doufám, že se vrátím ke psaní a vy ke čtení. No a kdyby někdo z vás měl chuť přispívat svými příspěvky a publikovat na Perlovinách, tak napište a já vám sem velmi rád dám přístup.

Koupili jsme plachetnici Millennium I

je to 2 roky, co jsme prodali v Australském Sydney Perlu. Byl tedy nejvyšší čas, abychom zaopatřili nové plavidlo. V polovině května jsem tedy zakoupil druhou plachetnici v pořadí – Millennium I. Ano, je to důvod k oslavě. Je to laminátová plachetnice Sunbeam 42 CC s centrálním kokpitem. Má jeden stěžeň, uvnitř jsou tentokrát dvě kajuty a vejde se na ní celkem 5 lidí na spaní. Podrobný popis parametrů a vnitřní dispocici lodě najdete na stránce zde.

Loď je nyní v krásné privátní maríně Olive Island Marína na ostrově Ugljan v chrovatské Dalmácii. Je to hned naproti Zadaru.

Provozně ji nyní po 3 roky budeme sdílet s Tomášem Krause. Takový základní plán je příští nebo přespříští rok loď postupně přesunout na sever Evropy a pak se uvidí, jak to půjde dál.

Pokud byste se chtěl někdo na loď podívat, je možné ji využít k pobytu jako houseboat, nebo se přidat do posádky na některou z plaveb mé maličkosti nebo Tomáše. Kontakt je jednoduchý perloviny@perloviny.cz. Kalendář, kdy tam jsme najdete zde.

 

Slavnostní ukončení plavby kolem světa

All stations, all stations, all stations, here is Perla Alba, Perla Alba, Perla Alba on channel 982, Zveme vás na slavnost ku příležitosti ukončení plavby kolem světa. Slavnost se koná 25.dubna 2015 od 1200UTC na souřadnicích 50°7,57’N:14°40,187’E. Účast hlaste emailem na perla.alba@perloviny.cz nebo kouřovými signály, či voláním  z okna. Ukončení slavnosti se předpokládá 26.4.2015 1200UTC. Pití a jídlo zajištěno z toho, co přinesete, Nocleh ve vlastním spacáku na vlastní karimatce zajištěn. Suzan out.

Drahé kamarádky a vážení kamarádi,

bylo to 1.7.2012, když jsme se důstojnou oslavou rozloučili v Sukošanu, odvázali lana a vypluli vstříc dobrodružství. Těžko uvěřit, že jsme už zpátky. Rádi bychom se s vámi viděli a třeba vy byste se i rádi viděli s vámi a tak vás zveme na veselou viděcí akci na naší pozemní základně ve středu starého kontinentu.

Připraven pro vás bude bohatý kulturně-společenský program. Jídla a pití bude dost, protože každý určitě nějaké donese. Spaní pro zájemce bude zajištěno v prostorách domu, garáže a sauny a to na vašich karimatkách i spacáku (pro Miloně – chladivou deku pro tebe máme). Při větším počtu zájemců (nad 100) můžete využít i přilehlých pozemků s travním porostem pro stavbu stanu, či čerstvě osetého pole nedaleko místa oslavy.

Začátek akce a hlavní část zábavy bude probíhat v sobotu od 1200UTC do pozdních nočních/nedělních brzkých ranních hodin.

Z nabitého kulturního programu bychom rádi vybrali alespoň tyto body: “Slavnostní odhalení plánu jak s poznatky z cesty naložit hodláme” a to od 2000UTC v hlavním sále, a nebo třeba neveřejná tisková konference: ”Naše další dobrodružné plány”, která proběhne již v 1800UTC v tiskovém centru vedle kompostovače těsně za brankou.

Pokud budete zvažovat svou účast, oceníme, když nám dáte vědět emailem na perla.alba@perloviny.cz. Pro první zájemce máme připraveno příjemné překvapení ve formě přidělení místa na spaní jinde než na zemi. Slavnosti jest možno se účastniti také např. bez přespání, ale bude pak jen vaše vina, že přijdete o společně prožitou ranní kocovinu.

Protože jste dočetli až sem, tak vám prozradím, že na zaslané pozvánce jsou chybné souřadnice a budete mít jednodušší, když rovnou dorazíte na 50°7,570’N:14°40,187’E, nebudete se muset brodit polem a blátem.

Ať tak, či onak, těšíme se svorně na vaši návštěvu, přinesené jídlo a pití, případné porcelánové jeleny k vánocům 2012 a 2014 a …..,

Petr a Pája

Stěhování do Čech

Patrně samy dobře víte s jakou urputností člověk shromažďuje věci a co teprve je-li tím člověkem Pája. Loď má jistou výhodu v tom, že prostor na ní je přece jen omezený. Jenže když zase vezmete v úvahu, že cestování po cizích krajích přímo vybízí ke shromažďování a tvorbě sbírek … no zkrátka po usilovné práci se sebou samými jsme objednali 2m3 sdíleného kontejneru a k tomu 2 x 30kg do letadla a snad to bude stačit. Věci, které půjdou kontejnerem se k nám dostanou někdy na konci května. Zabalili jsme i řadu vybavení, které budeme potřebovat na další lodi, ale k tomu se ještě vrátím.

Od vánoc rozprodáváme vybavení z Perly, které si vzít nemůžeme, jako náhradní plachty, větrné kormidlo. Se stejným nasazením jsme se věnovali i Australské byrokracii. Před prodejem jsme museli formálně importovat loď do Austrálie. I tady úřední mašinerie bují, takže bylo o zábavu postaráno. My jsme se s tím ale poprali a od pondělka je Perla Australská a oficielně je tady na prodej. Říkal jsem si, kéž by šlo takhle vyřídit občanství i pro nás.

Jak to přežít? No jednoduše, už mám plnou hlavu dalších plánů. Jistě, věnuji se převážně vymýšlení, kde a jak vzít prostředky na další roky a roky plavby, ale i tak mi zbývá dost času na snění o plavbě přes Patagonii a tu a tam se koukám, jaké lodě jsou na trhu k mání a vůbec se těším na další dobrodružství.

Kromě dalších plaveb spřádám plány na sérii besed a posezení, abychom se s vámi podělili o naše tříleté cestovatelské a námořní zážitky. K tomu vám napíši samostatnou zprávu, neboť se nejprve budu muset zorientovat v doma a pak se ozvu. Případným povzbuzováním projevením zájmu věci můžete pomoc.

Takže oficielně hlásíme návrat do Čech 3. března 2015 a to podle letového řádu společnosti Emirates Airlines linkou EK0139 v 1235 na letiště Václava Havla v Praze.

Z Austrálie, kde klokani dávají dobrou noc zdraví,

Petr a Pája

Pour Féliciter 2015, Happy New Year

Když se ohlédnu za uplynulým rokem 2014 nezbývá než konstatovat, že jsme si ho užili vrchovatě. Využili jsme toho, že nepokračujeme v plavbě kolem Afriky do Evropy a místo toho procestovali důkladně kus Melanésie. Potkali jsme po cestě řadu nových lidí a také se potkávali s těmi, které jsme poznali dříve. Mnozí z našich kamarádů se už vydali dál na západ nebo prostě jiným směrem než my a bylo smutné se loučit. Jsou v našich vzpomínkách a tam odtud nemohou odplout.  Každé místo, které jsme navštívili bylo jako živá kniha do níž jsme mohli nahlédnout a chvíli v ní číst. Zůstalo nám to otisknuté v duši. Stačí zavřít oči a hned cítím vůni deštného lesa nebo kouře z vesnic a slyším lidi mluvící neznámým jazykem a mající tak jedinečné zvyky, že se mi o nich předtím ani nezdálo.

Mnohem více než předcházející roky jsme měli čas zůstat na zajímavých místech a s lidmi, kteří tam žijí. Mohli jsme se tak lépe seznámit se způsobem jejich života a s přírodou okolo.  Na reflexi je ještě brzo, ale už teď je jasné, že dobrá řešení a problémy najdeme v každé společnosti a je nakonec na každém jedinci, jakou cestou ve svém životě kráčí. Není nic a žádný způsob života univerzálně lepší nebo horší, jen jiný.

Je mnoho míst, kam bychom se chtěli vrátit a mnoho lidí, které bychom znovu rádi viděli a to doslova ve všech koutech světa.

Nebyla to jenom Exupéryho Země lidí, kde jsme cestovali. Poznali jsme i úžasnou krajinu, deštné lesy s ohromnými stromy, aktivní sopky a oceán.  Potápěli na nejkrásnějších podmořských lokalitách, které na Zemi máme a byli v divoké přírodě, kde se člověku tají dech, když tam vkročí.

Rok 2014 byl pro nás také rokem rozhodnutí. Jak moc dobrá jsou, ukáže až čas. Přišlo i na to, že Perlu musíme kvůli financím prodat a naše plavba tady v Austrálii na nějakou dobu končí. I když prodej lodě zrovna oslavovat nebudeme, koukáme se před sebe s optimismem a těšíme se na další rok a na všechny po něm. Vždyť pojedeme domů za rodinou a kamarády a před námi je mnoho nového. Už teď vymýšlíme, jak se na oceán co nejdříve vrátit.

Rádi bychom Vám kromě zdraví a štěstí popřáli, aby Vaše rozhodnutí byla jen dobrá a nezůstali jste někde viset, jako Sam na ostrově Dravuni. Když už zůstanete viset,  tak ať to alespoň dobře dopadne, jako s ním, a zase slezete zpátky na cestu, po které budete moc jít dál.

Petr a Pája z paluby lodě PERLA ALBA

PS: A pro radost vám ještě posílám odkaz na narychlo sestříhané video s delfíny, natočené minulý týden cestou podél pobřeží nedaleko Sydney.

PS2: Úplně nakonec přidávám druhou verzi PFka, to jest tanečníky z ostrova Tana. Tanec je jedna z lidských aktivit, které víc než jiné odráží různorodost kultur a zvyků. Tihle lidé byli z malé vesničky nedaleko aktivní sopky Yasur. Své tance tančí stejným způsobem posledních několik set let.

Člověk míní, žitot mění … změna plánů pro 2014

Nakonec jsme se rozhodli, že naši plavbu kolem světa přerušíme na blíže neurčenou dobu. Důvody, které nás k tomuto veskrze těžkému rozhodnutí vedly jsou finanční, rodinné a pak další a další a snad do nich ani nebudu zabředávat, to byste museli přijet na pivo nebo láhev vína.

Jak bude vypadat tedy rok 2014? Do konce dubna budeme hotovi s opravami a údržbou lodě a pak se přesuneme severně od Whangarei do Bay of Islands, kde budeme asi do půlky května čekat na vhodné počasí pro přeplavbu zpět do tropů. Rádi bychom pluli na North Minerva Reef, kde jsme byli  minulý rok při cestě sem na Zéland. Odtud zamíříme na Fidži, kde se hodláme zdržet až do poloviny září.

Po důkladném prozkoumání Fidži vyrazíme na Vanuatu (Nové Hebridy), kde budeme do konce října. A tady asi končí plány, které bych označil za jisté.

Z Vanuatu se totiž buď vydáme do Mikronésie, kde bychom mohli být během cyklónové sezóny 2014/2015 a do civilizace se vrátíme až v polovině roku 2015 a nebo do civilizace vrátíme už letos a to přes Novou Kaledonii a odtud buďto na Nový Zéland nebo do Austrálie. Ať tak, či tak, v roce 2015 budeme muset začít být ekonomicky aktivní, abychom doplnili rozpočet na straně příjmů. Naše plány nyní závisí na mnoha okolnostech, které se postupně vyjasní.

Zaznamenal jsem vše, co jsme nyní schopni říct, do Plánu plavby. Tam také najdete, kdy a kam za námi můžete přiletět. Zatím máme “plno” v červenci a srpnu, kdy tady budou moji dva kluci.

Kluci poletí nejspíš 18.6. na Fidži a zpátky domů ze stejného místa 20.8.2014. Pokud byste se sem na začátku prázdnin někdo chtěl podívat, tak dejte vědět. Myslím, že by se kluci vůbec nezlobili za doprovod. Na zpáteční cestě domů, na konci srpna, je budu doprovázet já, protože poletím na dva týdny do ČR.

Bylo to těžké rozhodování, nicméně věříme, že se nakonec ukáže jako dobré a přinese nám nové možnosti a vám příležitost za námi přiletět.

Z Jižního vrcholu Polynézského trojúhelníka, “velké ryby” a nebo také Severního ostrova na Novém Zélandu vás zdraví   za posádku Kapitán.